درباره سایت

عارف عباسی(دانشجو معلم شهید بهشتی فارس)
پل ارتباطی:
09336396030
telegram: @arefi75
.
.
.
بر خاک افتادن ...

لیاقت و سعادت می خواهد، اگر که در برابر خداوند متعال باشد ،

ذلت و شقاوت می خواهد ، اگر در برابر غیر خدا باشد ؛

لیاقت و سعادت برایت آرزو دارم ...

با سلام
بیشتر نوشته های این وب که شامل آثار و برکات نماز است دست نویس بوده و کپی از آن با نام منبع مجاز است

آخرین مطالب

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

چگونه می‌توان مسجدی مطلوب و جذاب داشت؟


به بعضی از راهکار ها اشاره می‌کنیم:

1.     فضای مناسب و آراسته

انتخاب محل ساختن مسجد، نقشه‌ و معماری آن، امكانات و فضای سبز و باید حساب‌شده و از روی اصولی صحیح باشد؛ مسلم است که احداث مسجد در كوچه و پس كوچه‌ها و با مساحت كم و به‏طرزی نامناسب، جذابیت لازم برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد را نخواهد داشت.

2.                                                                               Image result for ‫جماعت در مسجد‬‎

نظافت و پاکیزگی

مسئولان مسجد باید به اموری مانند غبارروبی، نظافت منظم روزانه یا هفتگی، شستن فرش‌ها و عطرافشانی توجه کافی داشته باشند. اموری به‏ظاهر جرئی و کوچک و در واقع با اهمیت و بزرگ مانند نظافت دستشویی‌ها، فراهم کردن امكانات بهداشتی نظیر صابون، مایع ضدعفونی كننده، آب گرم در زمستان‌ها و شستشوی مرتب و منظم محیط دستشویی‌ها و استفاده از خوشبو كننده‌های مناسب، سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب و سیستم صوتی مناسب، نقش مهمی در علاقه‏مندی و دلبستگی مردم به‏ویژه جوانان و نوجوانان به مسجد دارد.

3.     مدیریت کارآمد مسجد

مؤمنان و نمازگزاران و مسئولان مربوط می‌‌توانند به منظور تنظیم برنامه‌ها و امور مساجد و جلوگیری از تعدد تصمیم‌گیری‌ها و احیاناً پدیدآمدن اختلاف‌های ناخوشایند، با انتخاب شماری از افراد جوان و متعهد و دارای صلاحیت و انگیزه در کنار ریش‌سفیدان با نظارت امام جماعت در قالب هیئت امنا، به‏طرز صحیحی برای امور مسجد، برنامه‏ریزی و به‏نحو مطلوبی آن را اداره کنند.

4.     فراهم آوردن امكانات فرهنگی و ورزشی

مسئولان و گردانندگان مساجد می‌‌توانند با تهیۀ امكاناتی فرهنگی از قبیل: كتابخانه،‌ سالن مطالعه، تشكیل گروه‌های تواشیح، سرود، همخوانی قرآن و تشكیل جلسه‌های آموزش قرآن در دوره‌های گوناگون،‌كلاس‌های تقویتی رایگان و كلاس‌های آموزشی دیگر، باعث جذب جوانان به مساجد شوند. در كنار این موارد تهیۀ امكانات ورزشی مرتبط با مسجد تا جایی كه حرمت آن حفظ شود، نیز از عوامل جذب ‌كننده است.

5.     استفاده از افراد خوش‏صدا

گاه دیده می‌شود در بعضی مساجد از افراد بدصدا برای خواندن قرآن و اذان و دعا و تعقیبات نماز استفاده می‌شود. طبیعی است این موضوع جوانان را از مساجد فراری می‌دهد.

نظرات

ارسال نظر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic