درباره سایت

عارف عباسی(دانشجو معلم شهید بهشتی فارس)
پل ارتباطی:
09336396030
telegram: @arefi75
.
.
.
بر خاک افتادن ...

لیاقت و سعادت می خواهد، اگر که در برابر خداوند متعال باشد ،

ذلت و شقاوت می خواهد ، اگر در برابر غیر خدا باشد ؛

لیاقت و سعادت برایت آرزو دارم ...

با سلام
بیشتر نوشته های این وب که شامل آثار و برکات نماز است دست نویس بوده و کپی از آن با نام منبع مجاز است

آخرین مطالب

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

نماز؛ گذرنامه پذیرش اعمال


نماز؛ گذرنامه پذیرش اعمال

20269659406465514471.jpeg


 حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی، ارزش انسان به نماز اوست و حضرت امام خمینی (ره) در اسرار الصلوة فرموده اند که "روح نماز همانا نشاط و حضور قلب است".

وی ادامه داد: امام باقر(ع) در حدیث گهرباری می فرمایند در چند حالت نماز نخوانید که از جمله حالت کسالت آور، حالت خواب آلودگی و نیز وقتی است که غذای سنگینی خورده اید.

عدم توجه به این نکات و دستورالعمل ها باعث می شود که در نماز ، حس و حال خوب و توام با نشاط به آدمی دست ندهد.

وی با تاکید بر این که نماز مایه آرامش، نشاط و شستشوی روح آدمی است، خاطرنشان کرد: نماز بزرگانی چون آیات عظام خوانساری، بهجت، بهاءالدینی و ... نشان دهنده عمق ارتباط آنان با خالق و معبود خویش بوده است.

 اهمیت نماز تا بدان جاست که ترک آن نشانه کفر است و درباره کوتاهی در اقامه آن نیز بسیار مذمت شده، ضمن آن که توفیق را از آدمی سلب می کند.

نماز در واقع به سان گذرنامه ای است که تا مورد قبول نباشد، دیگر اعمال پذیرفته نمی شود.

منبع:خبرگزاری حوزه

موانع پذیرش نماز

1 ـ پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله : پنج نفر نمازى ندارند: زنى كه شوهرش بر او خشمگین است ... و شخصى كه با برادرش قطع رابطه كرده و بیش از سه روز با او گفتگو نكند و آن كه پیوسته شراب مى نوشد و امام گروهى كه براى آنان نماز مى خواند و حال آنكه او را دوست ندارند. 
2 ـ نماز سه نفر، از بالاى سرشان، یك وجب هم بالا نمى رود: مردى كه امام جماعت گروهى شده است، حال آن كه از او ناخشنودند، زنى كه شب را به روز مى برد و حال آنكه شوهرش بر او خشمگین است و دو برادر از هم جدا شده . 
3 ـ خدا تا چهل روز نماز آن را كه شراب مى نوشد تامست شود نمى پذیرد[1]. 
4 ـ خداى متعال ، تا چهل شبانه روز نماز و روزه غیبت كننده از مرد یا زن مسلمان را نمى پذیرد ، مگر اینكه غیبت شونده از او درگذرد. 
5 ـ خداوند به من وحى كرد كه اى از تبار رسولان و بیم دهندگان، قومت را بترسان از اینكه به خانه اى از خانه هاى من درآیند در حالى كه چیزى از بندگانم به ستم نزد آن ها باشد كه پیوسته او را در طول ایستادن به نماز در پیشگاهم، لعنت مى كنم تا آنگاه كه آنچه را به ستم گرفته باز گرداند. 
6 ـ هر كس جامه اى به ده دینار بخرد و یك درهمش حرام باشد، خداوند تا هنگامى كه در بر اوست، نمازش را نمى پذیرد. 
7 ـ امام علىّ علیه السّلام : بنگر در چه نماز مى خوانى و بر چه نماز مى گزارى، اگر از راه و طریقه حلالش نباشد، پذیرشى نیست. 
8 ـ پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله : خداوند جلّ جلاله نماز كسى را كه زكات نپردازد ، نمى پذیرد تا آنگاه كه میان هر دو جمع كند، كه خداوند جلّ جلاله آن دو را جمع كرده است، پس میان آن دو جدایى میندازید. 
9 ـ امام باقر علیه السّلام : همانا خداوند جلّ جلاله ، نماز را با زكات همراه كرده است و گفته: «نماز بر پادارید و زكات بپردازید»[2] . پس هر كس نماز برپا دارد و زكات ندهد، نماز را هم بر پا نكرده است. 
10 ـ امام صادق علیه السّلام : كسى كه به پدر و مادرش كینه توزانه بنگرد، حتّى اگر بر او ستمكار باشند، خداوند نمازى را از او نمى پذیرد. 
11 ـ هر زنى كه خود را براى غیر شوهرش خوشبو كند، نمازش پذیرفته نمى شود تا آنگاه كه از آن بوى خوش غسل كند همچون غسل جنابت. 
12 ـ در آنچه خداوند متعال به داود وحى كرد: بسا كه بنده نماز مى گزارد و آن را به صورتش مى زنم و از شنیدن صدایش، خوددارى مى كنم . اى داود ، آیا مى دانى آن چه كسى است؟ آن كسى است كه با چشم ناپاك به حرم مؤمنان، فراوان مى نگرد و نیز كسى كه با خود گفته است اگر حاكم مى شد به خاطر آن و به ستم گردن مى زد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات