درباره سایت

عارف عباسی(دانشجو معلم شهید بهشتی فارس)
پل ارتباطی:
09336396030
telegram: @arefi75
.
.
.
بر خاک افتادن ...

لیاقت و سعادت می خواهد، اگر که در برابر خداوند متعال باشد ،

ذلت و شقاوت می خواهد ، اگر در برابر غیر خدا باشد ؛

لیاقت و سعادت برایت آرزو دارم ...

با سلام
بیشتر نوشته های این وب که شامل آثار و برکات نماز است دست نویس بوده و کپی از آن با نام منبع مجاز است

آخرین مطالب

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

اسباب پذیرش نماز

1.jpg

  1. پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: نماز پشت سر مرد پرهیزكار، پذیرفته است.

  2. اگر نماز می‌‌‌خواندید تا چون میخ (یا زه كمان) می‌‌‌شدید و روزه می‌‌‌گرفتید تا چون كمان می‌‌‌شدید، خداوند از شما نمی‌‌‌پذیرفت جز با پرواى از گناه.

  3. امام علی علیه السلام: جایز نیست انسان نماز بخواند، تا این كه پنج عضوش را: صورت و دو دست و سر و دوپایش را با آب و دل را با توبه بشوید.

  4. ابوحازم: مردى به امام سجاد علیه السلام عرض كرد: چه چیز سبب پذیرش نماز است؟ فرمود: ولایت ما و برائت از دشمنانمان.

  5. امام صادق علیه السلام: خداوند تبارك و تعالى گفته است: نماز را تنها از كسى می‌‌‌پذیرم كه در برابر بزرگى من سر فرود آورد و خود را به خاطر من از شهوت‌ها نگه دارد و روزش را با یاد من سپرى كند و بر آفریده‌هاى من بزرگى نكند، گرسنه را سیر كند و برهنه را بپوشاند، بر مصیبت زده رحم آورد و غریب را پناه دهد. پس نور این شخص چون خورشید می‌‌‌درخشد و برایش در تاریكی‌ها، نور و در نادانی‌ها، دانایى قرار می‌‌‌دهم. با عزتم او را نگاه می‌‌‌دارم و با فرشتگانم از او نگهبانى می‌‌‌كنم. مرا می‌‌‌خواند، پاسخش می‌‌‌دهم از من درخواست می‌‌‌كند، می‌‌‌دهم. حكایت او نزد من حكایت باغ‌هاى بهشت است، كه میوه‌هایش خشك نمی‌‌‌شود و حالت آن‌ها دگرگون نمی‌‌‌گردد.

  6. در بیان آن چه خداوند در مناجات حضرت موسی علیه السلام به او فرمود: اى موسى، نماز را نمی‌‌‌پذیرم جز از كسى كه در برابر بزرگى من سر فرود آورده، ترس از مرا همنشین دلش ساخته، روزش را با یاد من سپرى كرده، شبش را با پافشارى بر خطا به روز نبرده و حق اولیا و دوستان من را شناخته است.1

1 -الصلاة فی الكتاب والسنة همراه با ترجمه فارسى، محمد محمدی رى‌شهرى، ص 134.

منبع : دانشنامه ی اسلامی

بعد از اینكه وارد دانشگاه شدم به مرور زمان نمازم رو ترك كردم علت آن چیست؟

پاسخ : همانطور که می دانید دین همانند درختی است که نیاز به مراقبت وحراست دارد ودر صورتی که انسان از آن غافل شود این درخت با ارزش، رشد خود را ازدست داده وخواهد خشکید ونماز ستون وپایه دین است.بنابراین در این مورد که نماز تان را ترک می کنید لازم است آسیب شناسی دقیقی صورت بگیرد تا علت ویا علل این مشکل شناسایی شده وآنگاه به حل وفصل این موضوع بپردازید. لازم به ذکر است که رفتن به دانشگاه به خودی خود نمی تواند عامل ترک نماز باشد بلکه علل زیر می تواند دربوجود آمدن این مشکل دخیل باشد که شما می توانید آن ها را رفع کنید: علل احتمالی: الف - كاسته شدن نظارت والدین: معمولا در دوران قبل از دانشگاه و حضور فرزندان در خانه والدین نسبت به برنامه های آنها نظارت بیشتری دارند و با تذكرهای به جا آنها را نسبت به تكالیف دینی راهنمایی می كنند اما پس از ورود به دانشگاه و دور شدن از خانه این نظارت به حداقل خود می رسد و زمینه ترك نماز برای برخی دانشجویان فراهم می گردد. ب - دوستان ناسالم وبی اهمیت به نماز ودین: نشست و برخاست و معاشرت با كسانی كه نسبت به نماز و دستورات دینی بی اهمیت هستند می تواند نقش موثری در دور شدن شخص از نماز داشته باشد چرا که شخصیت شما دراین سنین متاثر از الگوهای رفتاری دوستان می باشد. ج - القاء شبهات دینی: القاء برخی شبهات در مورد نماز، دین و... در محیط های دانشگاهی باعث سست شدن مبانی دینی ودر نتیجه کاهش رفتارهای دینی مانند نماز می شود که البته وجود این شبهات زمانی سازنده است که دانشجوی مسلمان آن ها را با مطالعه، تحقیق وپرسش حل کرده وازاین معبر عبور کند. د - اعتماد به نفس پایین: اعتماد به نفس پایین در مورد رفتارهای دینی وخجالت از انجام فرایض دینی در محیط دانشگاه و یا خوابگاه بین دوستان واطرافیان، یکی دیگر از علل ترك نماز واعمال دینی پس از ورود به دانشگاه می باشد. هـ - القاء این تفکر که خداوند مرا دوست ندارد وآب از سر ما گذشته باعث دور شدن بیشتر از انجام واجبات می باشد که شخص مسلمان باید شدیدا با آن مبارزه کرده واین فکر را از القائات شیطانی بداند. و - تمسخر دیگران: از آن جا که محیط دانشگاه بستری برای ارائه افکار مختلف می باشد، این احتمال وجود دارد که نماز خواندن با تحجر وعقب افتادگی همراه باشد.و حال آنكه از ویژگی های یك مومن واقعی این است كه به تعبیر قرآن«لا یَخافُونَ لَوْمَةَ لائِم‏» باشد و از سرزنش هیچ ملامتگرى هراسى نداشته باشد. ی - ارتكاب گناه: یكی از كانون های اصلی توجه دشمن در شبیخون فرهنگی دانشگاه ها می باشد كه خود بستر مناسبی را برا آلوده شدن به گناه را فراهم می كند گذشته از اینكه شرایط دانشگاه ها و محیط های دانشگاهی به گونه ای می باشد كه زمینه مساعدی برای ارتکاب برخی از گناهان را برای دانشجویان فراهم نموده است به عنوان نمونه وجود كلاس های مختلط زمینه مساعدی برای گناهان چشم و برقراری روابط نامشروع را فراهم نموده است و... از آنجا كه ارتكاب این قبیل گناهان موجب دوری انسان از خدا می گردد، به مرور افراد نسبت به نماز بی اهمیت شده و اقدام به ترك این فریضه الهی می نمایند.

تاثیر نماز در تمرکز فکر

توجه به خشوع در نماز وسیله‌ای است برای پرورش حضور ذهن و تمركز حواس كه در زندگی بسیار حایز اهمیت است و می‌توان گفت كه بیشتر موفقیت‌های انسان در نتیجه همین تمركز فكر و توجه كامل و حضور ذهن است. ویلیام مورتن مارستن متخصص در روان‌شناسی می‌گوید: «افراد موفق كسانی هستند كه می‌توانند در امری تمام افكار خود را متمركز كنند و تمام دانستنی‌های خود را درباره آن بیاورند و به كار بندند».
به راستی اگر روح و فكر ما به طور كامل در نقطه‌ای متمركز شود یا برای امری به كار افتد نیروی شگفت‌انگیز و فوق‌العاده‌ای می‌آفریند. مهم‌ترین فایده سجود نیز این است كه هم عضلات ران و ساق پا را تقویت می‌نماید و هم در وصول خون به اعضا و نواحی بدن كمك كرده و نیروی جدار معده را نیز افزایش می‌دهد ویلیام جیمز كه پدر روان‌شناسی جدید محسوب می‌شود،‌ می‌گوید: «فرق بین افراد نابغه با دیگران، یك موهبت فطری نیست؛ بلكه مربوط به توجه كاملی است كه به موضوعات و نتیجه‌های آن مبذول می‌دارند و میزان نبوغ بستگی به میزان و درجه تمركز افكار شخصی دارد». در مورد این كه چگونه می‌توان این نیرو را در خود ایجاد كرد ویلیام مولتن در مجله ریدرز دایچست می‌نویسد: «این نیرو تمركز فكر به وسیله تمرین به دست می‌آید و البته تمرین احتیاج به شكیبایی و پایداری دارد. وقتی توانستی افكارت را پی‌در‌پی 50 یا 100 بار در موضوعی متمركز كنی لاجرم سایر افكار و خاطره ها جای خود را به موضوع مورد نظرتان خواهد داد سرانجام عادت خواهی كرد كه در هر امری با اراده خود ذهن را متمركز سازی».
از تمام مطالب فوق نتیجه می‌گیریم كه نماز بهترین وسیله برای پرورش تمركز فكر و حواس در انسان است. زیرا نمازگزاری كه می‌كوشد با تمام قدرت افكار خود را در یك جا جمع كند تا نمازش با خشوع و حضور قلب باشد، بدون تردید این عمل در وی عادت می‌شود و می‌تواند در هر موردی تمام افكار خود را متمركز سازد و در نتیجه به ترقیات و اكتشافات مهمی نایل گردد. در تأیید بیشتر این موضوع، ‌ویلیام مولتن می‌گوید: بهترین راهی كه توجه و التفات را در انسان زیاد می‌كند این است كه فكر و جسم هر دو با هم كار كنند و می‌بینیم كه نماز در اسلام عبارت است از عمل فكر و جسم با هم. زیرا نمازگزار در حالی كه تمام افكار و توجهش به خداست به ركوع، سجود، قیام و قعود می‌پردازد و بالاخره دكتر كارل می‌گوید: «به نظر می‌رسد كه نیایش،‌ وضع فكری آدمی را از سطحی كه به اقتضای توارث و تعلیم و تربیت به دست آورده،‌ بالاتر می‌كشد».
تأثیر نماز در طول عمر در یك بررسی آماری محققین دنیای پزشكی در داخل و خارج اعلام كرده‌اند كه علما و رجال مذهبی و افراد پایبند به قوانین و احكام مذهبی كه شبانه‌روز چند بار در اوقات معین با خدا ارتباط برقرار داشته و زندگی آنان با ایمان و معنویت آمیخته است،‌ طول عمر بیشتری از سایر افراد به ویژه افراد لاابالی و بی‌بند و بار و كسانی كه پایبند مذهب نیستند،‌ خواهد داشت. در تأیید فوق دكتر ویلیام پارك آمریكایی، آماری بدین مضمون منتشر نموده است: در تمام دنیا هر دقیقه 62 نفر و هر ساعت 3767 نفر و هر روز 90410 نفر و هر سال 33 میلیون نفر به مرگ طبیعی از دنیا می‌روند. در اروپا از هر هزار نفر فقط یك نفر به صد سالگی و 10 نفر به مرز 80 سالگی می‌رسند و در میان آن‌هایی كه می‌توانند خود را به مرز 80 سالگی برسانند،‌ از هر هزار نفر 43 نفر روحانی،‌40 نفر كشاورز، 29 نفر دانشمند و نویسنده، 26 نفر استاد و دبیر و 24 نفر پزشك می‌باشند. هم چنین دكتر علی پریور می‌نویسد: همین چند وقت قبل بود كه روزنامه‌های آمریكایی نوشته بودند، كشیشان و راهبان كمتر از سایرین به بیماری‌ها مبتلا می‌شوند و دفاعشان بهتر است. در كشور خودمان نیز آنان كه ایمان بیشتری دارند كمتر بیمارند و آن‌ها كه فقط كوشش خود را در كارها دخیل می‌دانند و خدایی را باور ندارند، اغلب ام‌الامراضند و عمری را به تلخكامی و بیماری به سر می‌برند.

به نقل از:www.m-narjes.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic