درباره سایت

عارف عباسی(دانشجو معلم شهید بهشتی فارس)
پل ارتباطی:
09336396030
telegram: @arefi75
.
.
.
بر خاک افتادن ...

لیاقت و سعادت می خواهد، اگر که در برابر خداوند متعال باشد ،

ذلت و شقاوت می خواهد ، اگر در برابر غیر خدا باشد ؛

لیاقت و سعادت برایت آرزو دارم ...

با سلام
بیشتر نوشته های این وب که شامل آثار و برکات نماز است دست نویس بوده و کپی از آن با نام منبع مجاز است

آخرین مطالب

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

نماز چه نقشی در تربیت اخلاقی افراد دارد؟

Image result for ‫اخلاق‬‎

1.  رام کردن نفس و از بین بردن تکبّر
حضرت علی (علیه السلام) مى فرماید: «نماز به همه وجود انسان آرامش مى بخشد، چشمها را خاشع و خاضع مى گرداند، نفس سركش را رام، دلها را نرم و تكبر و بزرگ منشى را محو مى كند.»
2.  زنده كردن حس شكر گزاری
پرستش خدا حس تقدیر و شكرگزارى را در انسان زنده مى‏كند، قدر دانى از مقامى كه نعمتهاى پرارزشى را در اختیار انسان نهاده، نشانه لیاقت و شایستگى او نسبت به الطافى است كه در حق او انجام گرفته است.
امام زین العابدین راجع به عبادت پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) فرموده اند: آنقدر پیامبر در نماز ایستاد تا قدمهایش ورم كرد چنان در روزه دارى تشنه می شد آب دهانش خشك می گردید، گفتند یا رسول الله مگر خداوند وعده مغفرت به شما نداده است؟ می فرمود آیا بنده شكرگزار خدا نباشم؟!
3.  بهترین وسیله براى خویشتن دارى و كنترل غرایز
از لحاظ تربیتی، یاد خدا بهترین وسیله براى خویشتن دارى و كنترل غرایز سركش و جلوگیرى از روح طغیان است.
«نمازگزار» همواره به یاد خدا مى‏باشد، خدایى كه از تمام كارهاى كوچك و بزرگ ما آگاه است، خدایى كه از آنچه در زوایاى روان ما وجود دارد و یا از اندیشه ما مى‏گذارد، مطلع و باخبر است.
از این نظر قرآن یكى از اسرار نماز را یاد خدا معرفى مى‏كند: « نماز را براى یاد من بپادار!»
4.  دورى از گناه:
نمازگزار ناچار است كه براى صحت و قبولى نماز خود از بسیارى از گناهان اجتناب ورزد؛ مثلاً یكى از شرایط نماز مباح بودنِ آب وضو و غسل، لباس و مكان نمازگزار است و این سبب مى‏شود كه گرد حرام نرود و در كار و كسب خود از هر نوع حرام اجتناب نماید؛ زیرا بسیار مشكل است كه یك فرد تنها در امور مربوط به نماز به حلال بودن آنها مقید شود و در موارد دیگر بى پروا باشد.
خداوند مى‏فرماید: « و نماز را برپا دار، كه نماز (انسان را) از زشتیها و گناه بازمى‏دارد...»
اگر نمازگزار متوجه باشد كه شرط قبولى نماز در این است كه نمازگزار زكات و حقوق مستمندان را بپردازد؛ غیبت نكند؛ از تكبر و حسد بپرهیزد؛ از مشروبات الكلى اجتناب نماید و... نمازگزار حقیقى ناگزیر است تمام این امور را رعایت كند.
2-  غفلت زدایى‏
بزرگ‏ترین مصیبت انسان آن است که هدف آفرینش خود را فراموش کند و غرق در زندگى مادى و لذائذ زودگذر گردند، اما چون نماز در هر شبانه روز پنج بار انجام مى‏شود، مرتباً به انسان اخطار مى‏کند و هشدار مى‏دهد و هدف آفرینش او را خاطر نشان مى‏سازد... و این نعمت بزرگى است که انسان وسیله‏اى در اختیار داشته باشد که در هر شبانه روز چند مرتبه به او بیدار باش گوید.
امام رضا علیه السلام فرمودند: « (مردم خدا را عبادت می كنند ) براى این كه ذكر او از یادشان نرفته و تارك مراسم ادب نشده و نسبت به امر و نهى او مرتكب لهو نشوند حال اگر بدون انجام مراسم عبودیت به حال خود واگذارده شوند روزگار دراز بر آنها بگذرد و دلهایشان سخت و قسى گردد.

نماز در عصر ظهور

نماز در عصر ظهور

بحث نماز در عصر ظهور، بحثی دو پهلو است و می‌توان از دو زاویه به آن نگریست. اگر منظور ما از این عنوان این باشد که خودِ نماز در عصر ظهور دچار چه تحولاتی می‌شود، به بیراهه رفته‌ایم؛ چراکه «حلال محمّد همیشه تا روز قیامت حلال است و حرام او همیشه تا روز قیامت حرام است. غیر او نمى‏باشد و غیر از او چیزى نخواهد آمد».۱ طبیعتاً وقتی به نماز به عنوان واجبی از واجبات الهی و احکام عبادی دین اسلام می‌نگریم، تفاوتی میان نماز در عصر ظهور با نماز در غیر عصر ظهور نخواهیم دید.

اما چنانچه منظور ما از این عنوان، نگرش‌ها و بازخوردهای نماز در عصر ظهور و همچنین اتفاقات مرتبط با نماز در زمان مورد نظر باشد، امری قابل تصور و حقیقی را در نظر گرفته‌ایم که بررسی آن می‌تواند نکات قابل توجهی در بر داشته باشد.

به طور کلی، در بررسی اتفاقاتی که برای نماز یا در زمینه نماز در عصر ظهور در جامعه رخ خواهد داد، موارد مختلفی به ذهن می‌رسد که در این یادداشت، به سه محور مهم از این اتفاقات اشاره خواهیم کرد.


ادامه مطلب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic