درباره سایت

عارف عباسی(دانشجو معلم شهید بهشتی فارس)
پل ارتباطی:
09336396030
telegram: @arefi75
.
.
.
بر خاک افتادن ...

لیاقت و سعادت می خواهد، اگر که در برابر خداوند متعال باشد ،

ذلت و شقاوت می خواهد ، اگر در برابر غیر خدا باشد ؛

لیاقت و سعادت برایت آرزو دارم ...

با سلام
بیشتر نوشته های این وب که شامل آثار و برکات نماز است دست نویس بوده و کپی از آن با نام منبع مجاز است

آخرین مطالب

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

فلسفه سلام در آخر نماز چیست؟ ?


«تكبیرة الاحرام» اجازه ورود به نماز و «سلام» اجازه خروج از آن است. سلام فقط براى آغاز دیدار نیست؛ بلكه در لغت عرب، به معناى خداحافظى نیز مى‏باشد. آنان زمانى كه از یكدیگر جدا مى‏شوند، مى‏گویند: «سلام علیكم».
ممکن است حكمت «سلام» در آخر نماز این چنین باشد:
۱-درخواست امان برای خود و مؤمنان
واژه سلام دو معنا دارد؛ درود و آرزوى سلامتى كامل براى مؤمنان، نام مقدس خداوند.
نمازگزار به اذن پروردگار، سلامتى و امن از عذاب را براى مؤمنان درخواست می کنند.
امام صادق (ع) ‏فرمودند: «معناى سلام در آخر هر نمازى، امان است یعنى، اگر نماز را درحالى‏كه قلبش خاضع و خاشع است به جاى آورد، از بلاهاى دنیا و آخرت در امان خواهد بود».
۲-جلب رحمت الهى
امام على(ع) مى‏فرماید: «السلام علیكم و رحمة الله و بركاته» از خدا ترحّم خواستن براى خود و همه بندگان است، كه این خود سبب ایمن شدن از عذاب قیامت است»
۳-تلقین نیكى‏ها
یكى از درس‏ها و ثمرات نماز این است كه هر نماز گزارى، در هر شبانه روز، پنج بار به خود تلقین مى‏كند كه: از بندگان نیكوكار و شایسته خداوند است «السلام علینا و على عباد الله الصالحین». كسى كه نماز مى‏خواند، اگر به معناى این جمله توجّه كند، وجدانش تحت تأثیر قرار مى‏گیرد و سعى مى‏كند با پیام آن تلقین، مخالفت نكند و اعمال خلاف مرتكب نشود و خود را هر چه بیشتر به نیكوكاران، نزدیك سازد.
۴-خیرخواهی برای خوبان
نماز گزار با سلام دادن، نشان مى‏دهد كه دوست دار و خیرخواه همه خوبان و نیكوكاران است و همواره آرزوى سلامتى آنان را دارد. این مسأله باعث نزدیكى قلب‏ها به هم و مستحكم‏تر شدن دوستى‏ها و برادرى‏ها است.
درباره «سلام آخر» نماز گفته شده است: انسان در نماز، ارتباطى وثیق با خدا برقرار و با دیگران قطع رابطه مى‏كند. اما در پایان نماز - كه بازگشت از معراج است - با خلق خدا ارتباط پیدا مى‏كند و در این مرحله به مؤمنان و صالحان سلام و درود مى‏فرستد.
سلام، سلامتى بنده از آتش به وسیله نمازى است كه قبول شده و با نماز مقبول، سایر اعمال او هم پذیرفته مى‏شود. بنابراین پایان نماز جاى سلام، تحیت، سلامتى و شادمانى است؛ نه ‏ابتداى ‏نماز.

شهادت حضرت علی (ع)تسلیت باد

f5d0_2.jpg

شب تا به سحر نماز می خواند علی
بادیده ی تر نماز می خواند علی

آن صبح که سجده گاه در خون غلتید
گفتند مگر نماز می خواند علی؟
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic