درباره سایت

عارف عباسی(دانشجو معلم شهید بهشتی فارس)
پل ارتباطی:
09336396030
telegram: @arefi75
.
.
.
بر خاک افتادن ...

لیاقت و سعادت می خواهد، اگر که در برابر خداوند متعال باشد ،

ذلت و شقاوت می خواهد ، اگر در برابر غیر خدا باشد ؛

لیاقت و سعادت برایت آرزو دارم ...

با سلام
بیشتر نوشته های این وب که شامل آثار و برکات نماز است دست نویس بوده و کپی از آن با نام منبع مجاز است

آخرین مطالب

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

چرا شیعیان در نماز مانند اهل تسنن دست بسته نماز نمی خوانند؟

1.علماء اهل سنت معترفند که نماز با دست بسته (تكتّف) جزء سیره پیامبر (صلی الله علیه و آله ) نبوده است، مهمترین دلیل آنها بر (تکتّف) روایت بخاری است كه تصریح می كند به این كه (الناس یؤمرون) و نمی گوید كه پیامبر امر كرد كه دست راست را روی دست چپ بگذارید. بنابراین این روایت حاكی از سنت پیامبر نمی شود.

 بخاری چنین روایت می کند: «از ابی حازم از سهل بن سعد است كه گفت: مردم امر می كردند كه نمازگزار در نماز دست راست را بر ساعد دست چپ بگذارد. ابو حازم می گوید: مطلبی درباره این روایت نمی دانم جز اینكه به پیامبر نسبت داده شده است. اسماعیل می گوید: این مطلب نسبت داده شده است و نمی گوید خود او نسبت داده است.»
 2.اگر این عمل سنت همیشگی پیامبر می بود، همه اهل سنت دست بسته خواندن را واجب می دانستند در حالی كه هیچ كدام از چهار فرقه فقهی اهل سنت این عمل را واجب نمی دانند حتی مالكی ها آن را مستحب هم نمی دانند.

 3.در برخی از نقل های تاریخی آمده است که وقتی كه اسیران ایرانی را نزد عمر بن خطاب آوردند، عمر بن خطاب آنها را دست بسته دید و پرسید: چرا چنین كرده اید؟ گفتند: رسم ما ایرانیان این است كه در برابر پادشاهان خود چنین می ایستیم. عمر بن خطاب از این حالت خوشش آمد و دستور داد از این پس در نماز چنین بایستند و مردم هم مطابق دستور عمل كردند و به این ترتیب سنت شد.

 4.شیعیان این عمل را سنت پیامبر خدا ( صلی الله علیه و آله و سلم ) ندانسته و بستن دست را حرام و باطل كننده نماز می دانند.

اهل بیت علیهم السلام این عمل را به مجوس نسبت داده اند از جمله امام باقر(ع) فرمود: «در نماز تكتف نكن كه این كار مجوس است.» و امام صادق (ع) به طور صریح دستور می دهد در نماز دست ها را روی ران ها بگذارید و آنها را رها کنید و انگشتان دست را به هم بچسبانید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات